• O z n a m - PEDIKULÓZA

• 26.10.2016 16:09
      • Vážení rodičia!

Riaditeľstvo ZŠ Fándlyho 11 v Pezinku sa na Vás obracia s nasledujúcou informáciou:
        „PEDIKULÓZA – zavšivavenie sa vyskytuje na celom svete, postihuje ľudí všetkých
        vekových skupín, hlavne však deti. Pôvodcom pedikulózy je voš detská. Žije vo vlasatej
        časti hlavy, ale aj napr. v obočí, brade, fúzoch. Parazituje len na človeku, zdrojom
        nákazy je zavšivavený človek. Na diagnostiku zavšivavenia slúži dôkladná prehliadka
        vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy ( vajíčka ) vši. Charakteristickým miestom nálezu hníd
        je hlavne časť hlavy za ušnicami a zátylkom. Jediným spoľahlivým dôkazom trvajúcej
        zavšivavenosti je nález živých lezúcich vší.
      • Všeobecným predpokladom boja proti zavšivaveniu je osobná čistota a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. V prípade výskytu je nutné včasné zahájenie dezinsekčnej akcie ( zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom ), ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t.j. aj u zdravých členov triedy, rodiny. Súčasne je nutné zahubiť i vši, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefkách, bielizni a ďalších predmetoch, s ktorými prišla hlava zavšivavenej osoby do styku.

Opatrenia v rodine – u dieťaťa a všetkých rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam a hnidám dostupným na trhu presne podľa návodu výrobcu. Použitie šampónu po 14 dňoch opakovať. Čiapky, šály, šatky a iný odev vyvariť alebo vyprať minimálne v 2 cykloch pri doporučených teplotách, prípadne postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz.“

Nakoľko sa na škole sporadicky vyskytujú u žiakov vši a na naše výzvy mnohí rodičia nereagovali, neurobili potrebné opatrenia, žiadame Vás, aby ste v čase

od 28.10. 2016 ( piatok ) do 01.11.2016 ( utorok )

vo večerných hodinách urobili vo svojich rodinách doporučené opatrenia.

Mgr. Monika Hlúšková

• Naspäť na zoznam článkov