• Exkurzia Bratislava

• 21.11.2014 17:47
      • V dňoch 4. a 6. novembra sa žiaci tretieho ročníka (v počte 74) zúčastnili vlastivednej exkurzie do Bratislavy
      • Naša exkurzia začínala na Bratislavskom hrade, kde si žiaci vypočuli prvú povesť o Bratislavskom hrade – Stolček. Prezreli sme si  prvé nádvorie Bratislavského hradu –  najvyššiu vežu. Presunuli sme sa k studni, opäť sme si vypočuli povesť, o hradnej studni - ako to bolo s vodou na hrade. Z hlavného nádvoria žiaci prešli k soche kniežaťa Svätopluka a vypočuli sme si povesť O Svätoplukových prútoch. Túto povesť si žiaci zahrali. Dozvedeli sa aké je dôležité držať spolu. Potom sme sa spoločne pozreli na rieku a spočítali sme mosty cez Dunaj. Ďalej sme prešli tajnou cestou - Mikulášskou bránou k čertovej diere opäť sme sa cez povesť dozvedeli o kostole svätého Mikuláša.

Pokračovali sme zámockými schodmi a prešli k Dómu svätého Martina, ktorý sme si prezreli aj zvnútra. Žiaci si vypočuli dve povesti, prvá bola o nespokojnom duchovi, ktorého trápilo zle svedomie a druhá bola o svätom Martinovi, ktorý pomohol žobrákovi. Po krátkej prestávke sme sa presunuli k Academii Istropolitana  a kláštoru Klarisiek.

Povesť o Matilde a jej milom rytierovi Kristiánovi, ktorý, aby si ju mohol zobrať za ženu, postavil vežu. Predposledná zastávka bola v ulici, v ktorej býval mestský kat, aj tu sme sa dozvedeli povesť o hradnom kapitánovi, ktorému sa páčila dievčina, ktorú uniesol a práve preto bol sťatý. Nakoniec sme sa zastavili pri Michalskej bráne a vypočuli sme si poslednú povesť o čiernej panej - dvoch priateľkách Uršule a Agáte. Naša exkurzia sa končila na Suchom mýte, kde nás čakal autobus. Celá vlastivedná exkurzia bola popretkávaná povesťami k daným pamätihodnostiam. Žiaci mali možnosť hravou formou sa veľa naučiť.

Fotografie si môžete pozrieť TU.