• Exkurzia Bratislava - 2.okruh

• 07.04.2015 10:26
      • V dňoch 18. a 20. marca sa žiaci 3.A, 3.B a 3.C  (75) zúčastnili vlastivednej exkurzie. Spoznávame Bratislavu.  Nadviazali na predchádzajúcu exkurziu, ktorej sa zúčastnili na jeseň.  Druhý okruh Bratislavou sme začali pri Dunaji, kde si žiaci vypočuli prvú povesť o dunajskom orlovi.  Po vypočutí povesti sme sa presunuli k budove Reduty. Dozvedeli sme sa, že v týchto miestach sa konalo predstavenie kráľa svojmu ľudu. Od budovy Reduty sme sa presunuli k bývalej Rybnej bráne, ktorá bola najmladšia a najmenšia brána v Bratislave. Za čias Márie Terézie bola zbúraná. Prezreli sme si aj Ganymedovú fontánu pred Národným divadlom a vypočuli sme si druhú povesť o orlovi. Orol z Ganymedovej fontány podľa povesti zachránil Bratislavu pred nepriateľom.
      • Od Rybnej brány sme sa presunuli na Hlavné námestie, kde sa žiaci dozvedeli o rytierovi Rolandovi. Fontána je otočená tvárou k radnici. Hovorí sa, že raz do roka, na Silvestra, keď sa strieda starý rok s novým, sa rytier otočí na druhú stranu a úctivo sa pokloní pánom, ktorí položili život za slobodu mesta. Rytier vraj ožíva aj na Veľký piatok, keď popoludní zíde z podstavca a zamáva mečom na štyri svetové strany. Toto však môže vidieť iba rodený Bratislavčan, ktorý nikdy nikomu neublížil. Z Hlavného námestia sme pokračovali ku kostolu Františkánov. Žiaci sa dozvedeli, že tu boli korunovaní rytieri. Od kostola sme sa presunuli k Primaciálnemu palácu. Opäť sme si vypočuli niekoľko povestí. Jedna z nich bola aj o svätom Jurajovi, ktorý bojoval s drakom za oslobodenie mesta a kráľovskej dcéry, ktorá bola drakovi obetovaná. Prezreli sme si Primaciálny palác ( zrkadlovú sieň) a žiaci si vypočuli aj legendu vyobrazenú na gobelínoch. Poslednou zastávkou bola Laurinská brána, ktorá v minulosti bola jednou zo štyroch brán mestského opevnenia. Žiaci ju mohli vidieť visieť  ako mrežu zavesenú na lanách. Na tomto mieste sa naša exkurzia skončila a plný zážitkov a nových poznatkov sme sa vrátili do školy.

Fotografie si môžete pozrieť TU.